Podatek od krypto walut

Podatek od krypto walut

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji opodatkowania od dochodów z krypto walut (miedzy innymi). Wygląda to już teraz znacznie lepiej. Zamiast 32% z progu powyżej 85.528 zł proponuje się 19%, tak jak z zysków kapitałowych.

Być może nie wszyscy wiedzą, że 23 października polski Sejm zajmował się kompleksową nowelizacją (która została przegłosowana) ustaw podatkowych. Nie będziemy jednak skupiać się na wszystkim, co za sobą niesie — skupimy się na tym, iż nowelizacja dotyczyła również krypto walut. Znajomość zmian jest konieczna.

Nowe realia

Rzeczywistość przedstawia się w taki sposób, że dochód z wirtualnych monet został uznany za przychody z kapitałów pieniężnych bądź zysków kapitałowych. Trzeba też powiedzieć o stracie poniesionej w wyniku obrotu kryptowalutami (pod uwagę bierze się dany rok podatkowy). Otóż strata nie może zostać odliczona od żadnych dochodów.

Jeżeli chodzi o rozliczanie się, należy pamiętać, że jest konieczność korzystania z formularza PIT-8C. Do tej pory PIT 8-C był nieodzowny w przypadku udziałów w funduszach kapitałowych, dywidend oraz rozliczania dochodów z lokat bankowych i giełdy papierów wartościowych. Mówiąc wprost — sytuacja wygląda tak, że mamy 19% podatek od dochodu z obrotu krypto walutami.

Zastanawiasz się nad tym, jak wyglądają realia podczas prowadzenia działalności gospodarczej? Tak więc, jeśli masz działalność gospodarczą, musisz mieć na uwadze, iż dochód będzie opodatkowany w wysokości 19%. Na pewno rozwiązanie jest korzystne pod względem przejrzystości. Co do wysokości opodatkowania, każda osoba samodzielnie musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy można mówić o zadowoleniu.
Dobrze również podkreślić zakończenie chaosu panującego w kwestii opodatkowania i statusu prawnego walut cyfrowych.

https://www.kryptoportal.pl/wiadomosci/opodatkowanie-kryptowalut-nowelizacja-z-23-pazdziernika/?fbclid=IwAR3TATdJIBql8G_FQDGIlh-eNlTfUwOM8BWChUeS64nOvXjgZGgiDVZ2IpU

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart